prawo karneCO ZROBIĆ, GDY ZŁAPIĄ CIĘ PODCZAS PROWADZENIA AUTA W STANIE NIETRZEŹWOŚCI?

https://adwokatkuligowska.pl/wp-content/uploads/2020/03/adult-automotive-blur-car-13861-1280x853.jpg

Większość nietrzeźwych kierowców wyłapywana jest przy okazji rutynowej kontroli drogowej bądź zatrzymania związanego z wykroczeniem drogowym (np. przekroczeniem prędkości). Kiedy zapala się na analizatorze wydechu czerwona lampka, kierowcy wpadają w kłopoty. Co ma zrobić wówczas kierowca, któremu podczas badania na wydruku wskazano zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu?

Procedura zazwyczaj wygląda następująco: policjanci zatrzymują prawo jazdy i wręczają kierowcy wezwanie do stawiennictwa w komisariacie, ewentualnie wezwanie do stawiennictwa przychodzi pocztą do domu za kilka dni.

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem dla kierowcy jest skontaktowanie się z adwokat bydgoszcz. Podczas spotkania w kancelarii, adwokat obiektywnie oceni sytuację, wypyta o okoliczności związane ze zdarzeniem i wskaże możliwe sposoby rozwiązania problemu.

Jeżeli podczas badania stanu naszej trzeźwości stwierdzona zawartość alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, kierowcy zostanie przedstawiony zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości -tj. przestępstwa z art. 178a kodeksu karnego.

W perspektywie takiego kierowcy jest widmo postępowania karnego. Warto jednak zasięgnąć porady adwokata, by dowiedzieć się jaką drogę obrony wybrać i które rozwiązanie pozwoli zniwelować skutki popełnionego występku. W przypadku przestępstwa z art. 178a k.k. oprócz kary nieuniknione jest orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów (3-15 lat), co z pewnością jest najdotkliwszą konsekwencją. Jest jednak pewna furtka dla oskarżonych – warunkowe umorzenie postępowania karnego, gdzie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może być orzeczony 1-2 lat. Wszystko jednak zależy od okoliczności. Nie ma bowiem żadnego progu jeśli chodzi o wynik badania stanu nietrzeźwości, który uzależniałby orzeczenie warunkowego umorzenia postępowania karnego. Do każdej sprawy należy podejść indywidualnie.

Jeśli zostałeś zatrzymany jako tzw. „pijany kierowca” skontaktuj się z kancelaria adwokacka bydgoszcz, celem uzyskania pomocy prawnej w swojej sprawie. Kierowco, nie działaj na własną rękę.

adwokat Sylwia Kuligowska

jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa broniąc pracę magisterską z zakresu prawa karnego. W swojej pracy kieruje się zasadami etyki zawodowej i przepisami prawa, starając się przedstawić Klientowi wszystkie możliwe rozwiązania i pomóc w wyborze najlepszego, zapewniając przy tym poufność i dyskrecję.

adwokat
Sylwia Kuligowska

Wojska Polskiego 8/27, Bydgoszcz
+ 48 605 053 655
sylwia@adwokatkuligowska.pl