Większość nietrzeźwych kierowców wyłapywana jest przy okazji rutynowej kontroli drogowej bądź zatrzymania związanego z wykroczeniem drogowym (np. przekroczeniem prędkości). Kiedy zapala się na analizatorze wydechu czerwona lampka, kierowcy wpadają w kłopoty. Co ma zrobić wówczas kierowca, któremu podczas badania na wydruku wskazano zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu?
Procedura zazwyczaj wygląda następująco: policjanci zatrzymują prawo jazdy i wręczają kierowcy wezwanie do stawiennictwa w komisariacie, ewentualnie wezwanie do stawiennictwa przychodzi pocztą do domu za kilka dni.
W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem dla kierowcy jest skontaktowanie się z adwokat bydgoszcz. Podczas spotkania w kancelarii, adwokat obiektywnie oceni sytuację, wypyta o okoliczności związane ze zdarzeniem i wskaże możliwe sposoby rozwiązania problemu.
Jeżeli podczas badania stanu naszej trzeźwości stwierdzona zawartość alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, kierowcy zostanie przedstawiony zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości -tj. przestępstwa z art. 178a kodeksu karnego.
W perspektywie takiego kierowcy jest widmo postępowania karnego. Warto jednak zasięgnąć porady adwokata, by dowiedzieć się jaką drogę obrony wybrać i które rozwiązanie pozwoli zniwelować skutki popełnionego występku. W przypadku przestępstwa z art. 178a k.k. oprócz kary nieuniknione jest orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów (3-15 lat), co z pewnością jest najdotkliwszą konsekwencją. Jest jednak pewna furtka dla oskarżonych – warunkowe umorzenie postępowania karnego, gdzie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może być orzeczony 1-2 lat. Wszystko jednak zależy od okoliczności. Nie ma bowiem żadnego progu jeśli chodzi o wynik badania stanu nietrzeźwości, który uzależniałby orzeczenie warunkowego umorzenia postępowania karnego. Do każdej sprawy należy podejść indywidualnie.
Jeśli zostałeś zatrzymany jako tzw. „pijany kierowca” skontaktuj się z kancelaria adwokacka bydgoszcz, celem uzyskania pomocy prawnej w swojej sprawie. Kierowco, nie działaj na własną rękę.