prawo karneNAJEM OKAZJONALNY – JAKIE PRZEPISY STOSUJEMY?

https://adwokatkuligowska.pl/wp-content/uploads/2019/04/appartment-building-appartments-architecture-87223-1280x775.jpg

Klienci w naszej Kancelarii ostatnio bardzo często pytają mnie o najem okazjonalny. Temat ten cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza, że na rynku nieruchomości jest obecnie duże zainteresowanie nabycie mieszkania na wynajem.

O samej instytucji najmu okazjonalnego pisałam już na blogu, jednak zauważyłam, że pewien problem sprawia to, jakie przepisy stosować do umowy najmu okazjonalnego.

Właściciele mieszkania często uważają, że wezmą gotowy wzór umowy z internetu i to wystarczy. Nie ma nic bardziej mylnego. Umowy pobierane z internetu są często błędne i mogą narobić wynajmującym sporo problemów, dlatego zanim podpiszemy umowę z naszym lokatorem, warto wcześniej umówić się na spotkanie z naszą adwokat bydgoszcz.

Najem okazjonalny jest uregulowany w Ustawie o ochronie praw lokatorów w rozdziale 2a. Powstaje pytanie, czy wszystkie przepisy ustawy stosujemy do najmu okazjonalnego? Nie, stosujemy tylko przepisy rozdziału 2a i poszczególne artykuły ustawy. Ustawodawca enumeratywnie wskazał, które przepisy ustawy stosujemy (dot. m.in. wypowiadania umowy). I to te przepisy stosujemy w pierwszej kolejności.
W dalszej kolejności stosujemy przepisy kodeksu cywilnego dotyczące najmu lokali, a następnie przepisy ogólne dotyczące najmu.
I choć wydawać się może, że rozdział poświęcony w Ustawie o ochronie praw lokatorów ma tylko kilka przepisów, to sporządzenie poprawnej umowy wcale nie jest łatwe.

Zauważyłam, że większość właścicieli ma problemy z kwestią wypowiedzenia umowy i uważa, że umowa najmu okazjonalnego może być wypowiedziana w znacznie większej ilości sytuacji niż zwykła umowa najmu lokalu. Nic bardziej mylnego. Nie można dowolnie poszerzać tego katalogu. Co więcej, ustawodawca inaczej przewidział możliwość wypowiedzenia umowy z powodu zaległości czynszowych aniżeli przy zwykłym najmie.

Pamiętajmy, że tylko poprawnie sporządzona umowa i to z wymaganymi załącznikami i w przepisanej prawie formie, będzie umową najmu okazjonalnego, która zabezpieczy nasze interesy.
W przypadku umów wadliwych, często finał sprawy kończy się w sądzie, ponieważ powstaje problem wykładni takiej umowy oraz kwestii jej ważności.

Dlatego jeśli interesuje Cię najem okazjonalny bydgoszcz, skorzystaj z mojej pomocy i nie redaguj umowy na własną rękę.

adwokat Sylwia Kuligowska

jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa broniąc pracę magisterską z zakresu prawa karnego. W swojej pracy kieruje się zasadami etyki zawodowej i przepisami prawa, starając się przedstawić Klientowi wszystkie możliwe rozwiązania i pomóc w wyborze najlepszego, zapewniając przy tym poufność i dyskrecję.

adwokat
Sylwia Kuligowska

Wojska Polskiego 8/27, Bydgoszcz
+ 48 605 053 655
sylwia@adwokatkuligowska.pl